psychologiczny, wojenny / Polska / 1971 / 105’ / film po rekonstrukcji
ograniczenia wiekowe: 16 +
17.09 (niedziela) / godz. 23:00 / Sala Kinowa / KUP BILET (5 zł)
KUP KARNET
„Nic się nie da ocalić.”
Polska w czasie okupacji. Tragicznie doświadczony przez wojnę Michał przystępuje do partyzantów. Wkrótce trafia do mieszkania zajętego przez rodzącą kobietę, której mąż znajduje się w niewoli niemieckiej. Michał postanawia zaopiekować się zarówno nią jak i jej dzieckiem oraz odbić jej męża z rąk okupanta.
Apokalipsa św. Jana służyła nie tylko za inspirację dla tytułu tego filmu, ale i cytaty z niej spinają klamrą całe dzieło, wyznaczając tym samym jego tonację emocjonalną. To dzieło bezkompromisowe w swojej formie, tak jak cała filmografia polskiego reżysera. Już tutaj znajdziemy wyróżniki całej twórczości Żuławskiego, jak choćby doprowadzonych do skraju bohaterów, zachowujących się jak w malignie czy ruchliwą, bardzo ekspresywną pracę kamery.
Sam Żuławski przyznał, że jest to film mistyczny, z kolei jeden z polskich krytyków zaznaczył, że obraz Żuławskiego przywodzi na myśl takich twórców jak Ingmar Bergman, wraz z jego sposobem przedstawiania kobiet, czy Luis Bunuel, ze swoją „bezpardonowością wypowiedzi”. Cech wielkiego kina jest tu zresztą więcej.
reżyseria: Andrzej Żuławski
scenariusz:Andrzej Żuławski, Mirosław Żuławski
zdjęcia: Witold Sobociński
montaż: Halina Prugar
muzyka: Andrzej Korzyński
obsada: Małgorzata Braunek, Leszek Teleszyński, Jan Nowicki, Jerzy Goliński, Anna Milewska, Michał Grudziński
język: angielski
napisy: polskie