HORROR MENSTRUACYJNY, CZYLI REVENGE MOVIES OKRESU DOJRZEWANIA
„Puszczaj się, a spotka cię to, na co zasłużyłaś”. Tym cytatem amerykański filozof Noël Carroll w podrozdziale swojej książki interpretuje ostrzeżenie, dobrze znane widzom slasherów. Każda epoka kina, wraz z pokoleniem kinomanów, ukazywała nie tylko element strachu, lecz także skrywaną prawdę o własnych lękach. Na okres największego zainteresowania gatunkiem filmowego horroru przypadają lata 70. i 80., kiedy to początki miały jedne z najbardziej znanych serii slasherów: „Koszmar z ulicy Wiązów”, „Halloween”, „Piątek 13-stego” oraz „Teksańska masakra piłą mechaniczną”. W owych dziełach oprawcą przeważnie był szaleniec z siekierą, piłą mechaniczną lub innym ostrym narzędziem, a ofiarami padały nastolatki, zazwyczaj aktywne seksualnie młode kobiety. Jedynie dziewice cudem uchodziły z życiem z krwawej jatki.
W swoim wystąpieniu chcę ukazać jak temat seksualności w poszczególnych epokach wpływał na tematykę dorastania. Na przykładzie klasycznych obrazów lat 70. i 80. oraz współczesnych obrazów, takich jak „Zęby” (2007) czy „Coś za mną chodzi” (2014), chciałbym skupić się na bohaterkach owych filmów oraz zobrazować, jak dotykające przemiany i mutacje biologiczne wpływają na ich odbiór przez rówieśników, społeczeństwo oraz samoakceptację własnej „inności” tak indywidualnej dla każdej osoby okresu dojrzewania.
Mateusz Wiśniewski: rocznik 1990, student kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim i ex-student filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik amerykańskiego kina niezależnego, w tym tego najbardziej odjechanego – o mumblecore (i mumblegore) pisał licencjat. Ponadto kolekcjoner płyt i organizator wydarzeń winylowych, współprowadzi warszawski sklep Black Market.
LUBLIN: 28.11 (środa) / godz. 16:30 / Kino CK / WSTĘP WOLNY
Wykład tylko w języku polskim